Budynki szkieletowe

Cechą charakterystyczną budynków szkieletowych jest wykonanie ich z lekkich i wytrzymałych materiałów. Za budynkami z gotowych prefabrykatów w konstrukcji szkieletowej przemawia wiele czynników m.in. to, że są to

Jakie znacznie ma ślad węglowy w budownictwie?

Śladem węglowym nazywamy pomiar emisji gazów cieplarnianych, powstałych na skutek działalności człowieka, określonej usługi czy produktu. Na ślad węglowy składa się emisja pośrednia, czyli np. wytworzenie energii elektrycznej oraz emisja bezpośrednia, a mianowicie spalanie paliw kopalnianych w systemach grzewczych budynków, środkach transportu i w przemyśle.

W śladzie węglowym uwzględniamy między innymi następujące gazy cieplarniane:

  • dwutlenek węgla - emitowany jest w wyniku spalania biomasy, produkcji cementu,
  • podtlenek azotu - jest on emitowany w procesie spalania paliw kopalnianych w elektrowniach jak np. węgiel kamienny,
  • metan - emitowany w wyniku składowania odpadów, ze ścieków komunalnych bądź pozyskiwania gazu ziemnego i ropy, hodowli bydła, uprawy ryżu.

Ślad węglowy jest to bardzo skuteczne narzędzie, pozwalające określić w jakim stopniu emisja gazów cieplarnianych ma wpływ na pogarszające się warunki klimatyczne, zachodzące na kuli ziemskiej. Możemy do nich zaliczyć wzrost temperatury powierzchni Ziemi i ekstremalne warunki pogodowe (np. gwałtowne deszcze, grad, susze, fale upałów, huragany itd.)

Rodzaje śladu węglowego w budownictwie

Z każdym rokiem obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania, biura czy lokale usługowe. Pomimo coraz to nowszej technologii, szacuje się, że sektor budowlany nadal odpowiada za około 40% emisji gazów cieplarnianych. Rodzaje śladu węglowego, jakie są wytwarzane w budownictwie to:

  • Ślad węglowy wbudowany - wytwarzany jest podczas produkcji materiałów budowlanych. Wytarzanie materiałów takich jak np. stal, cement czy szkło generuje bardzo duże ilości gazów cieplarnianych w tym głównie CO2. Sam proces budowy obiektu i transportu niezbędnych materiałów także przyczynia się znacznego zwiększenia śladu węglowego.
  • Ślad węglowy operacyjny - wytwarzany jest w momencie eksploatacji budynku i zapotrzebowania na energię potrzebną do jego ogrzania, schłodzenia (klimatyzacja) czy oświetlenia. Na ślad węglowy operacyjny ma także wpływ gospodarka odpadami i zużycie wody.

Ślad węglowy w budownictwie z gotowych prefabrykatów

Coraz większą popularność zyskują budynki, których zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ich ogrzania czy klimatyzacji jest niewielkie a materiały do ich budowy zostały pozyskane z recyklingu.

Nowoczesne budownictwo z gotowych prefabrykatów bardzo często spełnia te pro ekologiczne kryteria. Dzieje się tak, ponieważ do powstania budynku ekologicznego z gotowych prefabrykatów wykorzystywane są często materiały ekologiczne nadające się do powtórnego recyklingu. Zatem zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie prefabrykowanym jest możliwe, dzięki zastosowaniu coraz nowszej technologii i użyciu odnawialnych materiałów budowlanych przyjaznych środowisku.

Obniżenie śladu węglowego w prefabrykacji budownictwa szkieletowego

Na obniżenie śladu węglowego w budownictwie prefabrykowanym wpływa wiele czynników. Ma to pozytywne przełożenie na różne aspekty - od ochrony środowiska aż po kwestie finansowe. Coraz bardziej świadomi klienci chcą mieszkać w budownictwie ekologicznym, które jest tańsze w eksploatacji i ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne.

  1. Proces produkcyjny
    Technologia prefabrykacji budynków pozwala na obniżenie ilości materiałów użytych do produkcji obiektu, co pozytywnie wpływa na ochronę otaczającej nas przyrody. To może przełożyć się także na niższe koszty inwestycji. Warto zauważyć, że w budownictwie z gotowych prefabrykatów wszystkie elementy produkowane są w fabryce a następnie dostarczane są na plac budowy, co generuje mniej odpadów budowlanych. Dlatego też efektywniejsze wykorzystywanie dostępnych zasobów może znacząco obniżyć emisję CO2.
  2. Energooszczędność
    Budowle z gotowych prefabrykatów są projektowane w taki sposób, aby ograniczać utratę ciepła i zapewnić lepszą izolację termiczną w obiekcie. Ponadto często instaluje się w nich odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Budynki ekologiczne z prefabrykatów najczęściej wyposażane są w dobrej jakości okna o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Wszystko to redukuje zużycie energii w całym obiekcie.

W jaki sposób zredukować ślad węglowy w budownictwie z gotowych prefabrykatów?

Zastosowanie materiałów ekologicznych nie tylko przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także może mieć pozytywny wpływ na walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Dlatego też jedną z podstawowych zasad zredukowania śladu węglowego w budownictwie z gotowych prefabrykatów jest zastosowanie materiałów o niskim śladzie węglowym.

Zastosowanie drewna

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jednym z najbardziej naturalnych i ekologicznych surowców jest drewno. Do jego produkcji nie wykorzystuje się dużych ilości energii. Jest to świetny surowiec budowlany, znany od tysiącleci. Zrównoważona gospodarka leśna jest bardzo istotna w kontekście obniżenia globalnego śladu węglowego.

Modernizacja fabryk

W procesie redukcji śladu węglowego istotną rolę odgrywają także fabryki, w których powstają gotowe prefabrykaty. Planując budowę lub modernizację takiej fabryki powinniśmy zwrócić baczną uwagę na aspekt ekologiczny w procesie produkcyjnym.

JJ Group to specjaliści z zakresu budowy i modernizacji fabryk prefabrykatów w budownictwie szkieletowym. Przede wszystkim skupiamy się na tym, aby wprowadzone rozwiązania pro ekologiczne spełniały wygórowane normy środowiskowe w zakresie: wyboru właściwego materiału, zużycia wody, efektywności energetycznej, recyklingu odpadami czy też wpływu na środowisko naturalne. Na przykład dokładamy wszelkich starań, aby ograniczyć zużycie wody poprzez zamontowanie w fabryce specjalnych instalacji oszczędzających wodę.

Decyzje konsumenckie

Klienci końcowi, inwestorzy planujący budowę budynku mieszkalnego czy usługowego także mają duży wpływ na redukcję śladu węglowego w budownictwie. Planując budowę budynku mieszkalnego lub lokalu usługowego mając możliwość wyboru pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym budownictwem z gotowych prefabrykatów na szkielecie drewnianym, świadomi ekologicznie klienci mogą wybrać rozwiązania bardziej przyjazne naturze i tym samym „dokonać wyboru swoim portfelem”.

Budynki panelowe

Jeszcze do niedawna budowę domu kojarzyliśmy tylko i wyłącznie z kilkunasto bądź kilkudziesięciomiesięcznym, długim procesem budowlanym. Obecnie nie jest to jednak jedyna możliwość zamieszkania we własnym domu. Budynki panelowe znane od dziesięcioleci w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii coraz częściej powstają także w Polsce. Nie bez przyczyny. Technologia prefabrykacji budynków daje możliwość znacznego skrócenia czasu inwestycji a także osiągnięcia poziomu dokładności wykonania niemożliwego wręcz w tradycyjnej technologii (więcej informacji: prefabrykacja budynków).

Budynki panelowe w tym domy panelowe powstają w znacznej swojej części w fabryce prefabrykatów. Tam tworzone są panele ścienne i stropowe. Przygotowywane są otwory pod drzwi i okna i instalacje. Następnie wykonane w fabryce panele i moduły transportowane są na miejsce budowy. Tam czas montażu całego domu jest już bardzo krótki i wynosi zaledwie kilka dni.

Budynki panelowe powstają zazwyczaj na podstawie gotowych, sprawdzonych i rozwijanych przez lata projektów. W przypadku wielu producentów domów panelowych istnieje możliwość personalizacji projektu i dopasowania go jeszcze mocniej do swoich potrzeb.

Panele ścienne i stropowe

Bardzo dużą zaletą budynków panelowych jest zwarta i kompleksowa konstrukcja paneli i modułów. Te posiadają wiele warstw takich jak np. płyta kartonowo gipsowa, płyty OSB, izolatory cieplne, akustyczne, folie drewno itp. Skład danego panelu zależy od konkretnego projektu i wykonawcy.

Zalety budynków panelowych

Budynki powstające w technologii prefabrykacji to rozwiązanie które ma szereg zalet. Oto kilka z nich:

1. Energooszczędność

Budynki panelowe posiadają dobrą izolację, co ma istotny wpływ na obniżenie wydatków na ogrzewanie w zimie czy użycie klimatyzacji w lecie. Tym samym rachunki za energię mogą być niższe.

Dlaczego budynki panelowe są energooszczędne?

Koszty ogrzewania standardowego budynku z wykorzystaniem opału takiego jak: węgiel, koks czy energia elektryczna z roku na rok są coraz wyższe. W przypadku klasycznych budynków, które nie posiadają dobrej izolacji termicznej opał jest zużywany w dużych ilościach, co przy wysokich cenach energii jest bardzo kosztowne.

Nowoczesne budynki panelowe są z reguły bardzo energooszczędne. Dobrze zaprojektowane budynki z prefabrykatów posiadają wiele rozwiązań obniżających koszty ogrzewania i klimatyzacji takich jak choćby rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ponadto dzięki niej wymiana powietrza zużytego na świeże jest bardziej efektywna niż w przypadku wentylacji mechanicznej.

Ponadto w budynkach modułowych warto także rozważyć instalację paneli słonecznych. Te, efektywnie zamieniają „bezpłatną” energię słoneczną na energie elektryczną, którą możemy wykorzystać na przykład do ogrzewania lub klimatyzowania budynku.

Budynki panelowe mogą również posiadać system inteligentnego zarządzania energią. Obiekty wyposażone w taką instalację umożliwiają wygodne sterowanie temperaturą za pomocą m.in. aplikacji w smartfonie. Jeżeli chcemy obniżyć ceny ogrzewania / klimatyzowania budynku możemy zaprogramować dopasowany do nas harmonogram ogrzewania czy klimatyzowania wybranych pomieszczeń.

Ponadto korzystając z urządzeń AGD o wyżej klasie energetycznej jak A+++ i A++ skutecznie obniżamy koszty utrzymania nieruchomości.

2. Niższe koszty budowy

Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek panelowy może być tańszy w budowie od klasycznego odpowiednika. Wynika to z tego, że elementy potrzebne do wykonania budynku panelowego są wytwarzane w fabryce prefabrykatów. Gotowe elementy budynku są składane na miejscu. To znacznie obniża ilość odpadów, skraca czas pracy ekip budowlanych i znacznie redukuje okres całej inwestycji. To wszystko przyczynia się do obniżenia kosztu budowy takiego budynku.

3. Izolacja termiczna

Nowoczesne budynki powstałe w technologii prefabrykacji posiadają bardzo dobrą izolację termiczną. Podyktowane jest to niewątpliwie wysoką jakością wykonania warstw izolacyjnych w reżimie hali produkcyjnej z użyciem niejednokrotnie specjalistycznych narzędzi do rozkroju arkuszy wełny. Jest to o tyle istotne, ponieważ w okresie zimowym dobrze zaizolowany budynek znacznie zmniejszy utratę ciepła a w okresie letnim da ochronę przed przegrzaniem pomieszczeń.

Aby osiągnąć odpowiedni stopnień izolacji do ocieplenia stosuje się sprawdzone, certyfikowane materiały, takie jak: celulozę, wełnę mineralną bądź szereg innych materiałów pochodzących nawet z recyklingu, ale przebadanych w laboratoriach i posiadających wymagane certyfikaty pod kątem izolacyjności ale i ognioodporności. Prawidłowo zastosowania izolacja termiczna podnosi komfort użytkowników przebywających w budynku, zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia. Każdy nowo wybudowany obiekt musi spełniać dość rygorystyczne normy w zakresie współczynnika przenikania ciepła. W obecnych czasach, kiedy to Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, ma i będzie to miało niewątpliwie wielkie znaczenie w szacowaniu kosztów eksploatacji

Uruchomienie, modernizacja i rozbudowa fabryk prefabrykatów

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani budową bądź modernizacją fabryki prefabrykatów JJ Group to firma, która specjalizuje się w projektach inwestycyjnych dla przemysłu. Nasze usługi kierujemy do firm, które zajmują się wytwarzaniem elementów prefabrykowanych w budownictwie szkieletowym bądź chcą taką działalność uruchomić. Nasza oferta skierowana jest dla firm z przemysłu drzewnego, dla firm budowlanych, deweloperów, do startupów, czy firm działających już w branży prefabrykatów. Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Ekologia budynków prefabrykowanych

W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że ochrona środowiska i ekologia jest niezwykle istotna dla nas i dla przyszłych pokoleń. Jednym z obszarów, który ma duże przełożenie na środowisko naturalne jest budownictwo.

Zastosowanie materiałów naturalnych przy konstruowaniu budynków prefabrykowanych na szkielecie drewnianym, recykling odpadów powstałych w procesie produkcji i budowy takich obiektów a także szereg innych działań pro ekologicznych sprawa, że technologia prefabrykacji budownictwa szkieletowego jest coraz częściej wybierana przez osoby troszczące się o klimat i środowisko naturalne.

Budownictwo ekologiczne

Budownictwo ekologiczne zwane jest również zrównoważonym budownictwem. To rozwiązanie z zakresu projektowania, wznoszenia obiektów budowlanych przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne oraz ekonomicznym wykorzystaniu zasobów potrzebnych do powstania budynku. Dlatego też, w ekologii budynków prefabrykowanych na szkielecie drewnianym, stosuje się materiały przyjazne środowisku na wielu etapach konstruowania obiektu.

Recykling odpadów

Szacuje się, że odpady budowlane, które powstały w wyniku wznoszenia budynków takie jak na przykład: cegły, plastik, drewno czy beton mogą stanowić nawet około 30% wszystkich śmieci wytwarzanych w Unii Europejskiej. Od 2020 roku według dyrektywy unijnej w Polsce obowiązują przepisy, mówiące o tym, że 70% odpadów powinno zostać poddane recyklingowi. Aby było to możliwe wszystkie odpady na każdym etapie produkcji i budowy muszą być skrupulatnie zbierane i sortowane.

Do wyprodukowania budynku ekologicznego z prefabrykatów na szkielecie drewnianym bardzo często używane są materiały ekologiczne. Odpady z takich materiałów bardzo dobrze nadają się do recyklingu.

Nowoczesne zakłady prefabrykacji

JJ Group to firma specjalizująca się w budowie, rozbudowie, modernizacji i restrukturyzacji zakładów produkujących elementy do budynków prefabrykowanych. Jednym z aspektów, na który zwracamy szczególną uwagę jest ekologia. Pomagamy naszym klientom w spełnieniu wszelkich wymagań prawnych i rynkowych związanych z tym obszarem.

Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas usługach, zapraszamy do kontaktu.

Budynki modułowe

Budownictwo modułowe od wielu lat jest bardzo popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na naszym kontynencie najwięcej tego typu obiektów buduje się w krajach skandynawskich i w Niemczech. Czy warto kupić dom modułowy albo mieszkanie znajdujące się w budynku wykonanym w tej technologii? Dlaczego coraz więcej obiektów w Polsce powstaje z elementów prefabrykowanych?

Jak powstają budynki modułowe?

W klasycznej technologii murowanej, cała budowla powstaje od podstaw na miejscu budowy. W przypadku budynków modułowych jest zupełnie odmiennie. Dom modułowy powstaje poprzez połączenie dużych elementów w jedną całość. Większość pracy związanej z konstrukcją budynku modułowego odbywa się już w zakładzie prefabrykacji. W fabryce na liniach produkcyjnych powstają konkretne elementy – takie jak ściany, stropy, dachy itd. Gotowe moduły są transportowane na miejsce budowy i składane w jedną całość. Prace na miejscu ograniczają się do minimum. Więcej informacji o tym procesie znajduje się tutaj:technologia prefabrykacji budynków.

Wielkość budynków modułowych

Budownictwo modułowe możemy kojarzyć przede wszystkim z niewielkimi domami jednorodzinnymi. Zgadza się - takie rozwiązania są popularne w budownictwie jednorodzinnym jednakże nie tylko. W Europie powstaje coraz więcej bloków wielorodzinnych wykonanych w tej technologii. To bardzo nowoczesne obiekty, które są przyjazne środowisku, cechują się bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Są wygodne, praktyczne i bardzo trwałe.

Jakie są zalety budynków modułowych?

Dlaczego prefabrykowane domy ekologiczne są tak bardzo popularne? Z wielu powodów, w tym m.in.:
  1. Są bardzo energooszczędne
    Dzięki doskonałym współczynnikom przenikania ciepła nowoczesne budynki modułowe są bardzo energooszczędne. Nie potrzebują wiele energii do ogrzewania czy klimatyzowania pomieszczeń.
  2. Są ekologiczne
    Wykonane na szkielecie drewnianym, z naturalnych materiałów są przyjazne środowisku naturalnemu.
  3. Powstają w krótkim czasie
    Dzięki temu, że większość pracy wykonywana jest na liniach produkcyjnych, domy powstają naprawdę szybko. Jeżeli nie chcesz poświęcać nawet kilku lat na budowę, budynek modułowy będzie idealnym rozwiązaniem.
  4. Mają długą gwarancję producenta
    Dużym mitem, który jest związany z budownictwem z drewnianych prefabrykatów jest niska trwałość obiektu. To zupełnie nieuzasadniona obawa. Współczesne budynki modułowe, które powstają w renomowanych, profesjonalnych fabrykach prefabrykatów są równie trwałe, co klasyczne, murowane odpowiedniki. W przypadku domów modułowych często spotykamy się z wieloletnią gwarancją producentów sięgającą nawet 30 lat na konstrukcję budynku.
  5. Można je modernizować
    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby budynek modułowy rozbudować czy zmodernizować w przyszłości. Generalny remont, wymiana instalacji, dobudowanie lub usunięcie ścian działowych jest często nawet prostsze niż w budynkach powstałych w klasycznej technologii.
  6. Są większe wewnątrz
    Budynki modułowe są skonstruowane w ten sposób, aby powierzchnia wewnątrz obiektu, dostępna dla jego mieszkańców była jak największa. Jest to możliwe dzięki temu, że ściany takich budynków są wypełnione izolacją termiczną. To sprawia, że ściany obiektu mogą być mniejsze niż w przypadku klasycznych budynków z cegły, co przekłada się bezpośrednio na większą dostępną dla mieszkańców powierzchnię.
  7. Posiadają bardzo dobre współczynniki odporności ogniowej
    Dużą zaletą budynków modułowych jest bardzo często dobre zabezpieczenie przed ogniem. Budownictwo z drewnianych prefabrykatów wbrew pozorom posiada podobne parametry w tym zakresie, co murowane odpowiedniki. Drewno na taki budynek jest odpowiednio przygotowywane co sprawia, że jest dosyć trudno zapalne. Pozostałe materiały użyte przy konstrukcji budynku modułowego np. wełna mineralna muszą być również zgodne z krajowymi normami.
  8. Są ciepłe
    Współczesne budynki modułowe cechują się bardzo dobrą izolacją termiczną. Drewno to materiał, który bardzo dobrze izoluje. Ponadto nowoczesne materiały stosowane do izolacji sprawiają, że budynki modułowe na szkielecie drewnianym są bardzo efektywne energetycznie. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego projektu i producenta, ale takie obiekty bardzo często są energooszczędne.

Wir verwenden Cookies, die Benutzerdaten speichern.

Unsere Website verwendet Cookies für den ordnungsgemäßen Betrieb der Website, einschließlich für statistische Zwecke. Die Nutzung der Website ohne Änderung der Einstellungen für Cookies bedeutet, dass sie im Speicher des Geräts gespeichert werden. Diese Einstellungen können in Ihrem Webbrowser geändert werden. Weitere Informationen finden Sie unter Cookie-Richtlinie

Ich habe verstanden