Jakie znacznie ma ślad węglowy w budownictwie?
Śladem węglowym nazywamy pomiar emisji gazów cieplarnianych, powstałych na skutek działalności człowieka, określonej usługi czy produktu. Na ślad węglowy składa się emisja pośrednia, czyli np. wytworzenie energii elektrycznej oraz emisja bezpośrednia, a mianowicie spalanie paliw kopalnianych w systemach grzewczych budynków, środkach transportu i w przemyśle.
W śladzie węglowym uwzględniamy między innymi następujące gazy cieplarniane:
- dwutlenek węgla - emitowany jest w wyniku spalania biomasy, produkcji cementu,
- podtlenek azotu - jest on emitowany w procesie spalania paliw kopalnianych w elektrowniach jak np. węgiel kamienny,
- metan - emitowany w wyniku składowania odpadów, ze ścieków komunalnych bądź pozyskiwania gazu ziemnego i ropy, hodowli bydła, uprawy ryżu.
Ślad węglowy jest to bardzo skuteczne narzędzie, pozwalające określić w jakim stopniu emisja gazów cieplarnianych ma wpływ na pogarszające się warunki klimatyczne, zachodzące na kuli ziemskiej. Możemy do nich zaliczyć wzrost temperatury powierzchni Ziemi i ekstremalne warunki pogodowe (np. gwałtowne deszcze, grad, susze, fale upałów, huragany itd.)
Rodzaje śladu węglowego w budownictwie
Z każdym rokiem obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania, biura czy lokale usługowe. Pomimo coraz to nowszej technologii, szacuje się, że sektor budowlany nadal odpowiada za około 40% emisji gazów cieplarnianych. Rodzaje śladu węglowego, jakie są wytwarzane w budownictwie to:
- Ślad węglowy wbudowany - wytwarzany jest podczas produkcji materiałów budowlanych. Wytarzanie materiałów takich jak np. stal, cement czy szkło generuje bardzo duże ilości gazów cieplarnianych w tym głównie CO2. Sam proces budowy obiektu i transportu niezbędnych materiałów także przyczynia się znacznego zwiększenia śladu węglowego.
- Ślad węglowy operacyjny - wytwarzany jest w momencie eksploatacji budynku i zapotrzebowania na energię potrzebną do jego ogrzania, schłodzenia (klimatyzacja) czy oświetlenia. Na ślad węglowy operacyjny ma także wpływ gospodarka odpadami i zużycie wody.
Ślad węglowy w budownictwie z gotowych prefabrykatów
Coraz większą popularność zyskują budynki, których zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ich ogrzania czy klimatyzacji jest niewielkie a materiały do ich budowy zostały pozyskane z recyklingu.
Nowoczesne budownictwo z gotowych prefabrykatów bardzo często spełnia te pro ekologiczne kryteria. Dzieje się tak, ponieważ do powstania budynku ekologicznego z gotowych prefabrykatów wykorzystywane są często materiały ekologiczne nadające się do powtórnego recyklingu. Zatem zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie prefabrykowanym jest możliwe, dzięki zastosowaniu coraz nowszej technologii i użyciu odnawialnych materiałów budowlanych przyjaznych środowisku.
Obniżenie śladu węglowego w prefabrykacji budownictwa szkieletowego
Na obniżenie śladu węglowego w budownictwie prefabrykowanym wpływa wiele czynników. Ma to pozytywne przełożenie na różne aspekty - od ochrony środowiska aż po kwestie finansowe. Coraz bardziej świadomi klienci chcą mieszkać w budownictwie ekologicznym, które jest tańsze w eksploatacji i ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne.
- Proces produkcyjny
Technologia prefabrykacji budynków pozwala na obniżenie ilości materiałów użytych do produkcji obiektu, co pozytywnie wpływa na ochronę otaczającej nas przyrody. To może przełożyć się także na niższe koszty inwestycji. Warto zauważyć, że w budownictwie z gotowych prefabrykatów wszystkie elementy produkowane są w fabryce a następnie dostarczane są na plac budowy, co generuje mniej odpadów budowlanych. Dlatego też efektywniejsze wykorzystywanie dostępnych zasobów może znacząco obniżyć emisję CO2. - Energooszczędność
Budowle z gotowych prefabrykatów są projektowane w taki sposób, aby ograniczać utratę ciepła i zapewnić lepszą izolację termiczną w obiekcie. Ponadto często instaluje się w nich odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Budynki ekologiczne z prefabrykatów najczęściej wyposażane są w dobrej jakości okna o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Wszystko to redukuje zużycie energii w całym obiekcie.
W jaki sposób zredukować ślad węglowy w budownictwie z gotowych prefabrykatów?
Zastosowanie materiałów ekologicznych nie tylko przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale także może mieć pozytywny wpływ na walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Dlatego też jedną z podstawowych zasad zredukowania śladu węglowego w budownictwie z gotowych prefabrykatów jest zastosowanie materiałów o niskim śladzie węglowym.
Zastosowanie drewna
Nie trzeba nikogo przekonywać, że jednym z najbardziej naturalnych i ekologicznych surowców jest drewno. Do jego produkcji nie wykorzystuje się dużych ilości energii. Jest to świetny surowiec budowlany, znany od tysiącleci. Zrównoważona gospodarka leśna jest bardzo istotna w kontekście obniżenia globalnego śladu węglowego.
Modernizacja fabryk
W procesie redukcji śladu węglowego istotną rolę odgrywają także fabryki, w których powstają gotowe prefabrykaty. Planując budowę lub modernizację takiej fabryki powinniśmy zwrócić baczną uwagę na aspekt ekologiczny w procesie produkcyjnym.
JJ Group to specjaliści z zakresu budowy i modernizacji fabryk prefabrykatów w budownictwie szkieletowym. Przede wszystkim skupiamy się na tym, aby wprowadzone rozwiązania pro ekologiczne spełniały wygórowane normy środowiskowe w zakresie: wyboru właściwego materiału, zużycia wody, efektywności energetycznej, recyklingu odpadami czy też wpływu na środowisko naturalne. Na przykład dokładamy wszelkich starań, aby ograniczyć zużycie wody poprzez zamontowanie w fabryce specjalnych instalacji oszczędzających wodę.
Decyzje konsumenckie
Klienci końcowi, inwestorzy planujący budowę budynku mieszkalnego czy usługowego także mają duży wpływ na redukcję śladu węglowego w budownictwie. Planując budowę budynku mieszkalnego lub lokalu usługowego mając możliwość wyboru pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym budownictwem z gotowych prefabrykatów na szkielecie drewnianym, świadomi ekologicznie klienci mogą wybrać rozwiązania bardziej przyjazne naturze i tym samym „dokonać wyboru swoim portfelem”.