Technologia prefabrykacji budynków
Sposoby konstruowania budynków a także technologie podlegają ciągłym zmianom i udoskonaleniom. Coraz liczniejsze regulacje prawne, normy i obwarowania środowiskowe także przyczyniają się do wdrażania kolejnych innowacji. Odpowiedzią na te wyzwania jest technologia prefabrykacji budynków.Czym jest technologia prefabrykacja budynków?
Tradycyjny proces budowy obiektu polega na dostarczeniu wszystkich surowców i materiałów budowalnych na miejsce budowy i konstruowanie obiektu „od zera”. Budowa obiektów prefabrykowanych wygląda inaczej. Sam proces zaczyna się już w fabryce budynków prefabrykowanych, w której tworzone są elementy docelowego obiektu. Następnie gotowe moduły transportowane są na miejsce budowy gdzie całość jest montowana.Zalety technologii prefabrykacji budynków
Współczesna technologia prefabrykacji budynków różni się znacznie od technologii stosowanej kilkadziesiąt lat temu. Prefabrykacja ma szereg istotnych zalet.-
Krótszy czas budowy
Dzięki temu, że gotowe elementy są wytwarzane wcześniej i dostarczane na miejsce czas budowy jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnej technologii. Elementy są na miejscu montowane i osadzane. Skraca się także znacznie czas potrzebny na wykończenie budynku. Roboty montaże na miejscu budowy mogą być prowadzone praktycznie przez cały rok.
Sam proces wytwarzania prefabrykatów jest także zoptymalizowany czasowo. Pełna albo częściowa mechanizacja, doświadczenie i wiedza pracowników jak również całkowite uniezależnienie się od warunków atmosferycznych skraca proces tworzenia prefabrykatów do minimum. - Łatwość w montażu
Prefabrykaty są stosunkowo łatwe w montażu. Dzięki temu ryzyko pomyłek, które mogłyby zostać popełnione przy budowie znacznie maleje. To przekłada się na niższe koszty, lepszą renomę wykonawcy i zadowolenie inwestora. - Optymalizacja zużycia materiałów
Technologia prefabrykacji budynków to także znacznie lepsza optymalizacja zużycia materiałów. Dzięki temu, że większość procesu odbywa się w wyspecjalizowanej fabryce prefabrykatów w znaczący sposób ograniczane są straty materiałów i odpady. To przekłada się na zmniejszenie kosztów a także ma istotny wpływ na ochronę środowiska. - Sprawdzone rozwiązania
Budynki powstałe w technologii prefabrykacji tworzone są według sprawdzonych projektów i rozwiązań. Są bardzo dobrze przemyślane i zaprojektowane. Technologie, które są wykorzystywane w fabryce prefabrykatów są najczęściej stale rozwijane i udoskonalane.
Na bazie poprzednich realizacji (w tym m.in. wykorzystując informacje zwrotne od klientów i wykonawców), dobre fabryki prefabrykatów stale ulepszają swoje produkty. Zakłady modernizują linie produkcyjne i wdrażają nowe, bezpieczne rozwiązania. To w efekcie pozwala budować domy i inne obiekty, które są bardziej ekonomiczne w utrzymaniu, lepiej dopasowane do potrzeb klientów, ładniej zaprojektowane i bardziej wytrzymałe.
JJ Group to firma, która pomaga producentom prefabrykatów modernizować i ulepszać swoje linie produkcyjne i finalne produkty. Dzięki tam, nasi klienci tworzą nowocześniejsze, lepsze i bardziej pożądane prefabrykaty. Więcej informacji o naszej ofercie dla firm wytwarzających prefabrykaty znajdziesz tutaj: usługi dla firm. - Lepsza jakość
W przypadku każdego budynku mieszkalnego jakość odgrywa bardzo istotną rolę. Dobrze wykonany budynek to najlepsza wizytówka zarówno dla fabryki prefabrykatów, projektanta jak i firmy budowlanej.
Wykorzystanie technologii prefabrykacji i przygotowanie elementów prefabrykowanych bezpośrednio w fabryce sprawia, że wytwarzany element uzyskuje odpowiednią, pożądaną jakość.
W przypadku klasycznego procesu, w którym budynek powstaje od podstaw już na miejscu budowy, osiągnięcie takiej jakości jak w wyspecjalizowanej fabryce może być niezwykle trudne. Wpływ na to ma nie tylko doświadczenie i jakość prac wykonawcy, ale także choćby zmienne warunki atmosferyczne, które w przypadku zakładu prefabrykacji nie mają żadnego znaczenia. W przypadku ustandaryzowanego procesu produkcyjnego finalnie otrzymujemy powtarzalne elementy świetnej jakości. Zakłady prefabrykacji posiadają swoje działy kontroli, które stale monitorują parametry produkcji.
Jakość wykonanego budynku przekłada się bezpośrednio na renomę firm budowlanych. Wpływa także na coraz większe zaufanie do budownictwa prefabrykowanego.
Proces prefabrykacji budynków
Budowę budynku w technologii prefabrykacji rozpoczyna się od wykonania projektu konstrukcji budynku na podstawie opracowanego projektu architektonicznego.Do wykonania szkieletu ramy wykorzystuje się certyfikowane drewno konstrukcyjne. Certyfikowane drewno konstrukcyjne najczęściej w klasie C24, z założenia musi spełniać szereg wymogów, jak wilgotność, wichrowatość, ilość dopuszczalnych sęków, pęknięć, oblin, itd.
W zakładzie prefabrykacji wykonywane są panele ścian wewnętrznych, zewnętrznych, działowych, panele stropowe i więźba dachowa.
Ręcznie lub automatycznie (zależnie od automatyzacje fabryki) zbijany jest szkielet, który po wypełnieniu materiałem izolacyjnym i zainstalowaniu punktów elektrycznych wraz z peszlami poszywany jest płytami konstrukcyjnymi przy pomocy zszywek lub gwoździ.
Ważnym etapem w procesie prefabrykacji budynków jest wypełnienie ścian i stropu ociepleniem. Stosowane są w tym celu różne materiały takie jak wełna mineralna, wełna drzewna, celuloza. Domy z drewnianych prefabrykatów cechują się bardzo dobrymi współczynnikami przenikania ciepła. Dzięki temu ograniczane są koszty eksploatacyjne budynku. Takie domy są ekologiczne i przyjazne naturze. Prawidłowo wykonany dom, musi także spełniać rygorystyczne normy prawne w zakresie współczynnika przenikania ciepła.
Dowiedz się więcej
JJ Group to firma wyspecjalizowana w projektowaniu, budowie, rozbudowie, modernizacji i restrukturyzacji zakładów prefabrykacji. Pomagamy firmom w uruchomieniu nowych linii produkcyjnych, modernizujemy i rozbudowujemy już istniejące. Pomagamy przedsiębiorstwom, które zajmują się prefabrykacją osiągać zamierzone cele biznesowe.Więcej informacji o naszych usługach znajdziesz tutaj: prefabrykacja budownictwa szkieletowego.
Skontaktuj się z nami