Budynki panelowe
Jeszcze do niedawna budowę domu kojarzyliśmy tylko i wyłącznie z kilkunasto bądź kilkudziesięciomiesięcznym, długim procesem budowlanym. Obecnie nie jest to jednak jedyna możliwość zamieszkania we własnym domu. Budynki panelowe znane od dziesięcioleci w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii coraz częściej powstają także w Polsce. Nie bez przyczyny. Technologia prefabrykacji budynków daje możliwość znacznego skrócenia czasu inwestycji a także osiągnięcia poziomu dokładności wykonania niemożliwego wręcz w tradycyjnej technologii (więcej informacji: prefabrykacja budynków).Budynki panelowe w tym domy panelowe powstają w znacznej swojej części w fabryce prefabrykatów. Tam tworzone są panele ścienne i stropowe. Przygotowywane są otwory pod drzwi i okna i instalacje. Następnie wykonane w fabryce panele i moduły transportowane są na miejsce budowy. Tam czas montażu całego domu jest już bardzo krótki i wynosi zaledwie kilka dni.
Budynki panelowe powstają zazwyczaj na podstawie gotowych, sprawdzonych i rozwijanych przez lata projektów. W przypadku wielu producentów domów panelowych istnieje możliwość personalizacji projektu i dopasowania go jeszcze mocniej do swoich potrzeb.
Panele ścienne i stropowe
Bardzo dużą zaletą budynków panelowych jest zwarta i kompleksowa konstrukcja paneli i modułów. Te posiadają wiele warstw takich jak np. płyta kartonowo gipsowa, płyty OSB, izolatory cieplne, akustyczne, folie drewno itp. Skład danego panelu zależy od konkretnego projektu i wykonawcy.Zalety budynków panelowych
Budynki powstające w technologii prefabrykacji to rozwiązanie które ma szereg zalet. Oto kilka z nich:1. Energooszczędność
Budynki panelowe posiadają dobrą izolację, co ma istotny wpływ na obniżenie wydatków na ogrzewanie w zimie czy użycie klimatyzacji w lecie. Tym samym rachunki za energię mogą być niższe.Dlaczego budynki panelowe są energooszczędne?
Koszty ogrzewania standardowego budynku z wykorzystaniem opału takiego jak: węgiel, koks czy energia elektryczna z roku na rok są coraz wyższe. W przypadku klasycznych budynków, które nie posiadają dobrej izolacji termicznej opał jest zużywany w dużych ilościach, co przy wysokich cenach energii jest bardzo kosztowne.Nowoczesne budynki panelowe są z reguły bardzo energooszczędne. Dobrze zaprojektowane budynki z prefabrykatów posiadają wiele rozwiązań obniżających koszty ogrzewania i klimatyzacji takich jak choćby rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ponadto dzięki niej wymiana powietrza zużytego na świeże jest bardziej efektywna niż w przypadku wentylacji mechanicznej.
Ponadto w budynkach modułowych warto także rozważyć instalację paneli słonecznych. Te, efektywnie zamieniają „bezpłatną” energię słoneczną na energie elektryczną, którą możemy wykorzystać na przykład do ogrzewania lub klimatyzowania budynku.
Budynki panelowe mogą również posiadać system inteligentnego zarządzania energią. Obiekty wyposażone w taką instalację umożliwiają wygodne sterowanie temperaturą za pomocą m.in. aplikacji w smartfonie. Jeżeli chcemy obniżyć ceny ogrzewania / klimatyzowania budynku możemy zaprogramować dopasowany do nas harmonogram ogrzewania czy klimatyzowania wybranych pomieszczeń.
Ponadto korzystając z urządzeń AGD o wyżej klasie energetycznej jak A+++ i A++ skutecznie obniżamy koszty utrzymania nieruchomości.
2. Niższe koszty budowy
Dobrze zaprojektowany i wykonany budynek panelowy może być tańszy w budowie od klasycznego odpowiednika. Wynika to z tego, że elementy potrzebne do wykonania budynku panelowego są wytwarzane w fabryce prefabrykatów. Gotowe elementy budynku są składane na miejscu. To znacznie obniża ilość odpadów, skraca czas pracy ekip budowlanych i znacznie redukuje okres całej inwestycji. To wszystko przyczynia się do obniżenia kosztu budowy takiego budynku.3. Izolacja termiczna
Nowoczesne budynki powstałe w technologii prefabrykacji posiadają bardzo dobrą izolację termiczną. Podyktowane jest to niewątpliwie wysoką jakością wykonania warstw izolacyjnych w reżimie hali produkcyjnej z użyciem niejednokrotnie specjalistycznych narzędzi do rozkroju arkuszy wełny. Jest to o tyle istotne, ponieważ w okresie zimowym dobrze zaizolowany budynek znacznie zmniejszy utratę ciepła a w okresie letnim da ochronę przed przegrzaniem pomieszczeń.Aby osiągnąć odpowiedni stopnień izolacji do ocieplenia stosuje się sprawdzone, certyfikowane materiały, takie jak: celulozę, wełnę mineralną bądź szereg innych materiałów pochodzących nawet z recyklingu, ale przebadanych w laboratoriach i posiadających wymagane certyfikaty pod kątem izolacyjności ale i ognioodporności. Prawidłowo zastosowania izolacja termiczna podnosi komfort użytkowników przebywających w budynku, zmniejsza koszty ogrzewania i chłodzenia. Każdy nowo wybudowany obiekt musi spełniać dość rygorystyczne normy w zakresie współczynnika przenikania ciepła. W obecnych czasach, kiedy to Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, ma i będzie to miało niewątpliwie wielkie znaczenie w szacowaniu kosztów eksploatacji